Żeby polski został polskim!

Wierzę w język. To jedyny klej, który trzyma nas razem.  – Jonathan Carroll „Muzeum psów”

Inspiracji do tego tekstu szukać nie musiałem. Słowami brzmiącymi obco usiane są medialne przekazy, nadziane wypowiedzi autorytetów, upstrzone bilbordy. Niekiedy są one konieczne, chociażby z powodu braku odpowiedniego słowa w naszym języku. Cóż, czasem nie nadąża on za nowinkami. Znacznie częściej jednak o polskich odpowiednikach się zapomina. Dosłownie zapomina, bo, mimo że brzmią nie tylko swojsko, ale po prostu ładnie – odchodzą w zapomnienie…

Zapewne już wkrótce na jednym z wielu briefingów, które odbędą się w którymś z ministerstw, poruszane będą jakieś arcyważne problemy. Może będzie o generowaniu długu publicznego, może o transponowaniu na polski grunt najcenniejszych zdobyczy demokracji europejskiej. Będzie można również dowiedzieć się o implementacji nowych technologii w polskim przemyśle. Jeśli zaś zdoła się dotrwać do końca, być może uda się otrzymać stosowny certyfikat. Gdy zaś naprawdę mieliśmy szczęście, być może wszystko zakończy się jakąś imprezką chill out. Na pewno zatem warto przeglądać newsy. Zawsze znajdzie się coś ciekawego. Public relations jest teraz bardzo trendy!

Taka krótka, raczej banalnie brzmiąca, wprawka. „Pełnokrwistych” przykładów elokwencji piszących i mówiących mnóstwo jest na internetowych stronach każdej poważnej instytucji oraz w programach publicystycznych dowolnej telewizji. Niby wszystko zrozumiałe, niby nie trzeba tłumaczyć, ale… Paradoksalnie może to właśnie jest największym problemem? Czy na pewno, prawidłowo używając słowa briefing czy implementacja znamy jego POLSKI odpowiednik? No właśnie… Nowocześnie i poważnie brzmiące zwroty kuszą tych, którzy przez ich używanie pragną dodać znaczenia temu, co mówią oraz stworzyć wrażenie niezwykłej własnej kompetencji. To dlatego niemiłosiernie okaleczony dziesiątkami obcych odłamków językowych język polski, używany jest najchętniej przez polityków, dziennikarzy i urzędników. Zupełnie księżycowo brzmiące dla wielkiej części słuchających tyrady, praktycznie bezkrytycznie powtarzane są z różnych stron, przez wszelkie możliwe media. Naprawdę warto się zastanowić, czy na pewnych stanowiskach egzamin ze znajomości języka POLSKIEGO nie powinien być niezbędny. Taką znajomość powinno poświadczać zwykłe polskie świadectwo czy zaświadczenie, a nie upragniony przez tak wielu certyfikat (spokojnie, to naprawdę to samo!).

Obowiązuje nas Ustawa o języku polskim, mamy Radę Języka Polskiego (toczyła między innymi bój o niestosowność użycia słowa „certyfikat” w… Ustawie o języku polskim), walczymy z instrukcjami i metkami w językach obcych, a tymczasem, nawet nie kuchennymi drzwiami, ale z pełnym splendorem, poprzez gmachy Ministerstwa Edukacji Narodowej a nawet, o zgrozo, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do naszego języka wdzierają się takie briefingi. To dopiero jest niestosowne! Oba resorty powinny być tymi, które dają przykład dbałości o czystą polszczyznę. Panowie ministrowie, zaliż godzi się mowę ojców waszych pogrześć? Czy nie można jak Kobyliński? Jak Zin? Jak Waldorff? Po polsku…?

Przy tym wszystkim, jakże swojsko wyglądają drobne błędy ortograficzne na portalu Wirtualna Polska (nazwa zobowiązuje, prawda?). Z ciekawszych – sporo posiadam udokumentowanych w swojej kolekcji – dziś proponuję dwa pięknie wyeksponowane nagłówki: „sukces Małysza rodził się w bulach” oraz „macieżyństwo im ciąży”. Żeby mi to tylko funkcja automatycznego sprawdzania pisowni w Wordzie przepuściła! Hmm, teraz już tylko zzipować przed wysłaniem…

Reklamy
Published in: on 02/06/2011 at 6:05 am  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://darjez.wordpress.com/2011/06/02/zeby-polski-zostal-polskim/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: