Gliwicka fotografia wciąż na topie!

Udowodniła to niedawno Bożena Nitka, gliwiczanka, której prace zostały docenione w bardzo spektakularny sposób – znalazły się w MODFA & DFA, czyli międzynarodowej wystawie sztuki – Muzeum Digital Fine Art.

Czym jest MODFA? Tłumaczy sama artystka: The Museum Of Digital Fine Art (MODFA) zostało założone w 2008 przez kanadyjskiego artystę i przedsiębiorcę, Solomona Walkera. Muzeum stworzyło unikalną przestrzeń publiczną, która pokazuje wyjątkowe dzieła sztuki współczesnej, elektronicznej. Celem MODFA jest wspieranie zainteresowania Digital Multi-Media (szczególnie w odniesieniu do tworzenia „sztuki”) i tych artystów, którzy tworzą takie arcydzieła na całym świecie. Wystawia się wyjątkową sztukę wykonaną przy pomocy mediów elektronicznych, w celu wspierania konstruktywnego dialogu i wychowania miłośników sztuki, kolekcjonerów, kuratorów, projektowanie wystroju specjalistów i ogółu społeczeństwa; oferuje jaśniejszy wgląd w unikalne atrybuty Digital Multi-Media, jego nieodkryte możliwości na arenie of Visual Arts i Creative.
Zaczęło się od tego, że Bożena Nitka założyła swój profil na portalu photonet. Jak sama twierdzi, postanowiła zasięgnąć opinii o swoich postępach w fotografii gdzieś daleko. Wśród ludzi wywodzących się z innych kultur. Zamieściła tam dwa zdjęcia z serii „Moje miasto”:
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=12272494
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=12272493
Jedno z nich (z Justysią) zostało zdjęciem tygodnia! Zaczęło się. Rozgorzała dyskusja. 10 000 odsłon! Wypowiedzi z USA, Chile, Arabii Saudyjskiej i wielu innych miejsc świata. Posypały się maile z gratulacjami. Oddajmy głos Bożenie: Gdy emocje opadły. Pokazałam swój ulubiony kadr. Tułaczka:
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=12519392
I zaczęło się. Ponad 20 tys. odsłon. Ludzie oszaleli. Kobieta z Europy Wschodniej, bardzo często właśnie podkreślają, że jestem z Europy Wschodniej i zdjęcia mają taki klimat. Szczególnie Tułaczka i Moje miasto. Z jakichś Gliwic – pewnie niewielu wie, w jakim kraju tego szukać. Po tygodniu od dodania pierwszych prac znów ląduję „na świeczniku”. Po raz drugi pod rząd zdjęcie tygodnia:
http://photo.net/photodb/photo-of-the-week/
To był dla mnie szok. Co się dzieje? Ktoś zaproponował zmianę POW Photograph of the Week na Bożena Nitka of the Week (BNOW). Zdjęcie zostało podane takiej analizie, że nie mogłam uwierzyć w to, co czytam. Dyskusja trwała ponad tydzień.
Potem był jeden z włoskich portali. Tam fotografie gliwiczanki odnalazł Solomon Walter Founder/Curator MODFA & DFA i zaprosił do udziału w wystawie. Stało się…
A co się właściwie stało? Niby nic wielkiego, a jednak rzecz największa – znowu ludzka pasja, przekonanie o wartości własnej pracy, a przede wszystkim ogromny talent, nie przepadły! Bo najważniejsze jest działanie. Zawsze. Narzekanie na niemożność i brak szans to zbędne bicie piany. Bożena Nitka potrafiła sama znaleźć swoją drogę do świata sztuki. Stoi właśnie w jego bramie, przed nią być może duże wyzwania i sława. Bo dlaczego nie? Przecież to, co robi już znalazło wielkie uznanie. Piszę o tym wszystkim w przeświadczeniu, że bardzo wiele podobnych talentów spotykam jeszcze nieodnalezionych na ulicach Gliwic. To dla nich ten tekst – niech spróbują!Gliwickim Talentom dedykuję

Reklamy
Published in: on 31/03/2011 at 8:44 pm  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://darjez.wordpress.com/2011/03/31/gliwicka-fotografia-wciaz-na-topie/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: