Chwila bibliofila – 3

Mimo wiosennej chrypki udało się… Trzecie wydanie Chwili bibliofila już do obejrzenia:

http://www.itv.gliwice.pl/artykul.php?id=4108

A teraz jak zwykle rozszerzona wersja materiału dla lubiących czytać.

Haley Tanner – „Vaclav i Lena” – Wydawnictwo W.A.B.

To z całą pewnością książka dla lubiących barwną narrację. To pierwsze, co stwierdzić należy. Niezwykła sugestywność opisów sprawia, że treść powieści się smakuje. Nie jest to jednak proza wyszukana i kunsztowna. Największym atutem „Vaclava i Leny” jest bowiem to, że czyta się ją niezwykle lekko. Ta proza zdecydowanie odpowiada naszym czasom – nie musimy wykrawać długich godzin z tak przecież napiętego dnia. Wrażenie to potęgują jeszcze bardzo krótkie rozdziały, które wręcz zachęcają do czytania „z doskoku”. A temat? Zaczynając lekturę można pomyśleć, że wszystko będzie się działo w atmosferze opowieści z życia dwójki dzieciaków zafascynowanych magią. I coś w tym jest. Magii i uroku jest w tej uroczej powieści dużo, a niezwyciężona miłość obudzi w nas optymizm mimo wielu przeszkód i tajemniczych perypetii, które stają na drodze bohaterów. Także środowisko żydowskich emigrantów z Rosji może zainteresować czytelników. Ciekawie ujęte, choć daleko tej wizji do rzeczywistości.

Nadmienić warto, że polskie wydanie jest światową premierą książki! Wydawnictwu gratulujemy refleksu. A dla moich Czytelników niespodzianka. Przed zakupem warto poznać obszerny fragment powieści:

http://esensja.pl/ksiazka/prezentacje/tekst.html?id=11575

Sarah Fisher, Marie Miller – „Pies. 100 sposobów na rozwiązanie jego problemów” – Wydawnictwo MUZA. S.A

O tej książce naprawdę nie trzeba dużo pisać. Wspaniałe kompendium napisane w dodatku przez wybitnych praktyków. Zdecydowaną zaletą tej książki jest to, że jest nieprzegadana i bardzo precyzyjnie odpowiada na pytania, przed którymi staje w zasadzie każdy początkujący hodowca. Okazuje się, że ułożenie psa nie jest sztuką, którą posiedli tylko wybrani. Jednego nas książka nie nauczy – cierpliwości! Tę musimy w sobie znaleźć sami. Na pewno nasi czworonożni przyjaciele na to zasługują. Książkę polecam z pełnym przekonaniem – mnie pomogła!

„Ewa Kuryluk – Obrysować cień. Malarstwo 1968-1978” – Czytelnia Sztuki

Pierwsza w naszym kraju monografia tej wybitnej malarki, święcącej triumfy w największych światowych galeriach. Bardzo to ważna pozycja na naszym rynku i aż dziw, że dotąd o taką monografię nikt się nie pokusił! Tym lepiej, że właśnie gliwicka instytucja kultury jest jednym z trzech wydawców. Ma to związek z zapowiadaną na październik wystawą malarstwa Ewy Kuryluk, właśnie w Czytelni Sztuki.

Trzeba stwierdzić, że od strony edytorskiej książka prezentuje się znakomicie. Dzięki temu będzie znakomitym przygotowaniem dla wszystkich, którzy potem będą mogli odwiedzić wystawę. Biorąc pod uwagę przystępną cenę publikacji (w Czytelni Sztuki jest to 30 zł) z całą pewnością warto ją nabyć. Jeśli jednak ktoś z miłośników malarstwa się zastanawia, tu może obejrzeć ją strona po stronie:

http://issuu.com/czytelniasztuki/docs/kuryluk?mode=embed&viewMode=presentation&layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Fcolor%2Flayout.xml&backgroundColor=000000&showFlipBtn=true

Eduardo Mendoza – „Trzy żywoty świętych” – Wydawnictwo ZNAK

Dla mnie ta książka była odkryciem. Mimo, że znam już Mendozę z poprzednich tytułów wydanych w ZNAKU, ten zbiór opowiadań poruszył we mnie zupełnie inne struny wrażliwości. Godny podkreślenia jest obiektywizm autora. W tej książce bowiem nie ocenia on nikogo. Czerń i biel nie istnieją jako barwy wyjściowe. Otrzymujemy tylko kontury postaci. To my musimy nadać im barwy. Malarzem będzie nasze sumienie i racje moralne. Dobra rzecz!

A na deser recenzja z portalu gildia.pl:

http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/eduardo-mendoza/trzy_zywoty_swietych/recenzja

Reklamy
Published in: on 18/03/2011 at 7:27 am  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://darjez.wordpress.com/2011/03/18/chwila-bibliofila-3/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: