Chwila bibliofila – 2

Można już obejrzeć kolejny program Chwila Bibliofila:

http://www.itv.gliwice.pl/artykul.php?id=4084

Ja natomiast wspomnę na wstępie, że już od tego odcinka w „pisanej” wersji Chwili bibliofila znacznie więcej ciekawych informacji, odsyłaczy itp. A od przyszłego odcinka, także tu będzie można wygrać interesujące książki. Dziś jednak…

 

Sławomir Koper – „Kobiety w życiu Mickiewicza” – Wydawnictwo Bellona

Sławomir Koper w wielu różnych tytułach pisał o życiu ludzi sławnych, elit artystycznych i politycznych itp. i zawsze robił to niezwykle barwnie, przytaczając masę biograficznych szczegółów, także tych, co nie wszystkim jest w smak, które nie do końca pasują nam, do często posągowych życiorysów. W tej książce jednak wziął się za postać, która dla Polaków jest wręcz święta. Potraktował mianowicie swoim piórem samego narodowego wieszcza. Nie miał litości (i chwała mu za to!) pokazując nam człowieka prawdziwego, kochanka nie wykreowanego w jego poezji, ale z krwi i kości. A używał sobie nasz wieszcz wcale, wcale! W dodatku wdawał się w układy („wielokąty” między innymi), które i dziś są z etycznego punktu widzenia niedopuszczalne. W dodatku romans z carską agentką, niezwykła więź z niepospolitą acz skrzętnie zapomnianą do pewnego czasu Ksawerą Deybel… No właśnie, Ksawera… Zanim popłynę z tym wątkiem, gorąco polecę książkę Kopra. Rewelacja! Biografia uczuciowa wielkiego poety pisana wzorcowo – po prostu nie może znudzić.

Wróćmy jednak do Ksawery Deybel… Prosta od niej droga do zupełnie innej książki. Węgra György Spiró, który zafascynowany dziejami polskiej emigracji po powstaniu listopadowym i towiańszczyzny, napisał książkę, jakiej w polskiej literaturze trudno szukać. I nic dziwnego to, niestety, w kraju, gdzie palić się chce komiksy poświęcone Szopenowi z chęci obrony godności narodu polskiego (czytaj cenzurowania).

György Spiró – „Mesjasze” – Wydawnictwo W.A.B

Odsyłam do mojej recenzji książki:

https://darjez.wordpress.com/2010/12/28/mesjasze-czyli-polska-historia-z-wegierskim-humorem/

Czynię to z ogromną satysfakcją, bowiem książkę tę wybrałem do objęcia patronatem Gazety Gliwickiej. Miałem nosa, bo oto książka, której patronowaliśmy…

http://www.polityka.pl/kraj/opinie/1511158,1,literacka-nagroda-europy-srodkowej.read

Henning Mankell – „Niespokojny Człowiek” – Wydawnictwo W.A.B

Kryminał ze znakomitego cyklu szwedzkiego autora o Kurcie Wallanderze. Jego bohater to już człowiek zdecydowanie dojrzały a zatem doświadczony życiowo. Cały cykl, oprócz wątków kryminalnych stanowi też wnikliwe studium mężczyzny i jego postrzegania świata. Relacje zawodowe i rodzinne (akcja najczęściej jest w jakiś sposób powiązana z jego rodziną) są przedstawione niezwykle wiarygodnie i zapewne to jest największy atut kryminałów Mankella. O czym jest „Niespokojny człowiek”? Przede wszystkim nasz ulubiony komisarz ma już psa! A poważniej – dowiaduje się od córki, że będzie dziadkiem i poznaje Hakana von Enke, przyszłego teścia córki. Ten podczas przyjęcia opowiada Wallanderowi historię z lat 80 ubiegłego stulecia, kiedy to na szwedzkie wody terytorialne wpłynęła obca łódź podwodna, a Enke otrzymał rozkaz nie atakować jej. Enke jest już bliski rozwiązania zagadki lecz nagle znika. Prywatne dochodzenie Wallandera właśnie się rozpoczyna… Polecam tę świetną książkę. Dodam, że wydana została w równie świetnym cyklu „Mroczna seria”.

Maciej Grabski – „Ksiądz Rafał” – Wydawnictwo ZNAK

Takie książki, jak debiut powieściowy Macieja Grabskiego z całą pewnością są potrzebne. Nie mają innego przesłania jak tylko afirmacja ludzkiego życia i piękna świata. Nie znaczy to bynajmniej, że w Gródku, małej miejscowości, w której ksiądz Rafał Nowina zostaje proboszczem, nie ma konfliktów, ludzkiej złości i zła. Istnieją oczywiście, ale to Dobro jest bohaterem powieści. Człowiek jest istotą stworzoną do czynienia dobra. Cała akcja toczy się w cudownych plenerach, wśród zapachów rozgrzanych słońcem ziół, małych ludzkich radości i niewielkich trosk. Harmonia wzięła pod opiekę tę małą wieść a tymczasem… wszystko się burzy! Nowy proboszcz w Gródku? To prawie jak meteoryt! Idzie nowe i nie wszystkim się to podoba… Narracja Grabskiego z całą pewnością urzeknie czytelników. Mam dla nich dobrą wiadomość! Ksiądz Rafał Nowina powraca!:

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2941,Ksi%C4%85dz_Rafa%C5%82._Niespokojne_czasy

Marek Bardadyn – „Kody młodości. Odchudzanie strukturalne. Wiek a metryka” – Dom Wydawniczy REBIS

Metoda wzmacniania i regeneracji organizmu zaproponowana przez doktora Bardadyna jest sprawdzona. Przez kogo? Przez polskich celebrytów, polityków i sportowców. Jest praktykiem i proponowane przez niego skuteczne metody biorą się wprost z poligonu jakim jest jego gabinet. Bardadyn od wielu innych lekarzy różni się jednak tym, że potrafi również świetnie pisać. Jego książki są nowocześnie zredagowane i dostosowane do naszych możliwości czasowych. Zatem: szybko, jasno i na temat. Oto pisarskie dewizy autora. O czym jest ta książka? Naprawdę łatwiej powiedzieć, o czym nie jest. Bardadyn bowiem nie pomija żadnych istotnych dla tematu aspektów. Powstała książka bardzo interesująca i zachęcająca do eksperymentów. Czytam ją często (bo wcale nie trzeba przeczytać od razu, a na pewno trzeba do lektury wracać) i polecam wszystkim!

 

Reklamy
Published in: on 11/03/2011 at 4:40 pm  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://darjez.wordpress.com/2011/03/11/chwila-bibliofila-2/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: