Chwila bibliofila – 1

Nowy cykl iTV – Chwila bibliofila. Szczególnie mi drogi. Oglądajcie, wygrywajcie książki w konkursach, czytajcie! Na polskim rynku księgarskim jeszcze nigdy nie było tak wielkiego wyboru. Postaram się dla widzów i czytelników wybierać te, tytuły które mogą umknąć ich uwadze. W tym miejscu znajdzie się garść informacji poszerzających to, co zostało powiedziane przed kamerą, a także te propozycje, które warto zaprezentować, ale w programie telewizyjnym się nie zmieściły.

Oto link do materiału pilotującego serię:

 http://www.itv.gliwice.pl/artykul.php?id=4067

Nicola Keegan – „Pływanie” – Wydawnictwo W.A.B

„Pływanie” to powieść niezwykła. Jej bohaterka, odkąd jako dziewięciomiesięczne dziecko pierwszy raz zanurzyła się w basenie, w wodzie czuje się najlepiej. Robi niezwykłą karierę jako pływaczka. Zdobywa złoty medal na olimpiadzie, ale los decyduje, że jej życie zmieni się diametralnie. Krótko przed kolejnymi Igrzyskami Olimpijskimi bohaterka łamie bark. Zmienia się dosłownie wszystko. Świat poza basenem nie jest już tak przyjazny, znany, „oswojony”. Trzeba radzić sobie z wyzwaniami, o których wcześniej nie miało się pojęcia. Ta powieść została okrzyknięta literackim objawieniem jeszcze zanim się ukazała. O prawa do jej tłumaczenia zabiegają wydawcy z różnych krajów. Nic dziwnego, jest to bowiem niezwykle intymny zapis doświadczeń właściwych każdej kobiecie. Kobiecość sprowadzona do jednego, nazwanego imieniem i nazwiskiem losu. Dla kobiet to obraz ich wnętrza, dla mężczyzn wspaniała lekcja psychologii „drugiej płci”. Nieprzypadkowo powieść ukazała się w znakomitej „Serii z miotłą” Wydawnictwa W.A.B. Trudno dla niej o lepszą formułę niż ten cykl, w którym prezentowane są najlepsze książki pisarek z różnych kręgów kulturowych, często kontrowersyjne i prowokujące. Wszystkie one spełniają jedno podstawowe kryterium – są znakomitą literaturą.

 

Haruki Murakami – „1Q84” – Wydawnictwo Muza S.A.

Murakami z całą pewnością jest pisarzem ważnym, ale na rynku polskim najwyraźniej zastąpił niedawnego jeszcze „dominatora” Williama Whartona. Jego książki biją rekordy popularności. Decyduje o tym z całą pewnością cały splot okoliczności, począwszy od tego, że Japonia i mentalność Japończyków są dla nas wciąż frapujące, na niezwykłej osobowości Murakamiego skończywszy. Kim jest autor? Człowiekiem, który podczas jednego z meczów bejsbolowych doznał swego rodzaju olśnienia i poczuł, że musi pisać. To nie zaskakuje zważywszy, że np. zaczął również regularnie biegać maratony. Wydaje się, że siła jego osobowości emanuje także z  tekstów, które pisze. Może to ona właśnie sprawia, że mu wierzymy, że fascynują nas jego fabuły? A ta, którą stworzył dla nas w „1Q84” jest szczególnie kunsztowna. Ta spora powieść (wyszły już 2 tomy, a ostatni jest w przygotowaniu) skonstruowana jest tak, że rozdziały nieparzyste opowiadają o kobiecie Aomame, a parzyste kreślą historię mężczyzny – Tengo. Znali się w dzieciństwie i wygląda na to, że spotkają się znowu po 20 latach. Ta fascynująca książka dotyka trudnych tematów – przemocy i okrucieństwa wobec kobiet oraz działalności sekt religijnych, co do których autor nie ma wątpliwości, że są niebezpieczne. Zamach w tokijskim metrze dokonany przez Sektę Najwyższej Prawdy Aum w 1995 roku jest tego dowodem.

Na koniec słów kilka o samym tytule. Cyfra „9” wymawiana jest w języku japońskim tak jak „Q”. Już wszystko jasne? Także orwellowskie wątki w samej powieści nie pozostawiają wątpliwości, że ostatnia książka japońskiego mistrza fabuły nawiązuje do jednej z najważniejszych powieści Georgea Orwella.

 

Konstandinos Kawafis – „Jeżeli do Itaki wybierzesz się w podróż” – Wydawnictwo ZNAK

W naszym kraju twórczość Kawafisa, jednego z najważniejszych greckich poetów, a także jednego z klasyków poezji światowej, tłumaczyli już Czesław Miłosz oraz Zygmunt Kubiak. Tym razem podjął się tego Antoni Libera, autor bestsellerowej „Madame”. Jego przekład jest znakomity. Teksty Kawafisa zachowują w nim tę niezwykłą czystość i szlachetną strukturę, jakie cechują jego poezję i stanowią o jej niezwykłej wartości. Oszczędne środki wyrazu, świat oglądany jakby z perspektywy lekko znudzonego przechodnia spacerującego uliczkami, obrazy ujęte w słowa jak w kadry. Lektura tego wyboru wierszy jest prawdziwą przygodą. Warto wspomnieć, że Konstandinos Kawafis był piewcą miłości homoseksualnej. Konotacje z Safoną nasuwają się same. Potrafił jednak pisać o niej tak subtelnie, że jego poezja nie szokuje, jest autentycznie piękna. Czyż nie jest to dowód na to, że Piękno broni się samo? Polecam wszystkim tę wspaniałą książkę. Nie znać Kawafisa? To nie uchodzi! Nie znać go w przekładzie Libery? To wielka strata.

 

J. Holler, A. Maluschka, S. Reinisch – „Samoobrona kobiet” – Wydawnictwo Bellona

Jeśli komukolwiek po przeczytaniu tytułu pojawi się na twarzy uśmiech niech się tym nie chwali. Książka nie dość, że należy do bardzo potrzebnych (życie, niestety, co rusz to udowadnia), to jest poza tym świetnie przygotowana i rzeczywiście może służyć jako podręcznik zaznajamiający z technikami ułatwiającymi uniknięcie niebezpieczeństwa i pacyfikację napastnika w momencie, gdy wrogie działania są dopiero w zalążku. Przyznam, że sam uważając iż nie da się takich rzeczy nauczyć z książki, z uwagą przejrzałem całość i mogę stwierdzić jedno – da się, a taksiążka nie jest bynajmniej przydatna jedynie kobietom.

 

 

Reklamy
Published in: on 07/03/2011 at 12:18 pm  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://darjez.wordpress.com/2011/03/07/chwila-bibliofila-1/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentDodaj komentarz

  1. Gratuluje pierwszego odcinka! :)))
    Czekamy na następne 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: