Czy polityka się zestarzeje?

O młodych mówiło się, że to oni zbudują nowy lepszy świat. Zawsze tak się mówi, po czym młodzi się starzeją i zostawiają następnym młodym ten sam świat, który oni zastali. Świat nie da się tak łatwo ruszyć z miejsca” – Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”

Pytanie wydaje się absurdalne. Ale ja zapewniam, że takie nie jest. Przyglądając się nasilającej się zewsząd przedwyborczej gorączce i obserwując zachowania nieraz ocierające się o fanfaronadę, cieszę się coraz bardziej, że polityka niewiele mnie interesuje. Nie potrafię się w niej rozeznać i może właśnie dlatego przyszło mi takie pytanie do głowy…

W Polsce starsi wyborcy nie wiadomo dlaczego nie cieszą się zbytnim poważaniem. Częste skojarzenia z pewną toruńską rozgłośnią radiową oraz pewnym nieefektownym nakryciem głowy są wprawdzie głęboko niesprawiedliwe, ale przecież niestety funkcjonują. Tymczasem za jakieś 30 lat wszystko się zmieni. Jeśli prawdziwe są (a są, jeśli prawdziwa jest matematyka) wyliczenia, że za parędziesiąt lat jeden człowiek będzie pracował na trzech, którzy okres aktywności zawodowej mają już za sobą, czeka nas prawdziwa społeczna rewolucja. W natłoku demograficznych i ekonomicznych (finansowych) danych jakoś umykają nam ciekawe reperkusje tej prawdy. Oto bowiem nagle znajdziemy się w sytuacji, w której dajmy na to takie PO czy PiS, aby wygrać wybory będzie musiało zawalczyć przede wszystkim o taki „nieprodukcyjny elektorat”. Idźmy dalej. Takiemu elektoratowi nie da się łatwo odmówić indeksacji uposażeń, zniżki na leki, darmowych przejazdów itp. I pomyśleć, że tych, którzy mają na to zapracować będzie coraz mniej. Będą musieli zasuwać więcej, aby zarobić na przywileje większości. Bunt będzie tu chyba rzeczą naturalną. Tylko że zgodnie z teorią, bunt ów będzie skazany na porażkę – rządzący będą musieli zdobywać głosy! Może ktoś powiedzieć, że to nie tak, że będzie postępować aktywizacja zawodowa ludzi starszych. Tak… Wiśta, wio łatwo powiedzieć, jak mawiał Andrzej Talar. Co zatem czeka ludzi starszych? Profesje drugiej kategorii? Stróży? Bileterów? Parkingowych? Wyobraźmy sobie bowiem kelnera pod 60-kę, kierowcę tira w podobnym wieku, policjanta, pilota itp. To absolutnie nie jest żadna złośliwość! To tylko zwrócenie uwagi na być może jedną z najtrudniejszych zmian cywilizacyjnych, przed którymi staniemy. Fantazjować można do woli, ale pewne jest jedno – nie będzie łatwo. Kasy będzie coraz mniej, bo trzeba będzie jej wydawać ogromne ilości, podczas gdy zarabiać nie będzie miał kto. Jakie formy przyjmie za lat parędziesiąt znany nam z dawien dawna konflikt pokoleń? Na jakie wstrząsy społeczne będą narażeni obywatele? Jak zamienić wszechobecny dziś kult młodości na zgoła odmienny model społeczny? Czy jedyną rządzącą partią będzie np. Partia Emerytów i Rencistów? Piszę to z wielką sympatią dla tej ostatniej, ponieważ bardzo prawdopodobne, że sam będę już wtedy jej aktywnym członkiem. A najzupełniej poważnie – trochę się obawiam. Czego? Prób restrykcyjnego traktowania owej większości, czegoś w rodzaju sankcjonowanego prawnie przymusu rezygnacji z czegoś, na co ci ludzie swoją pracą zasłużyli, ciągłego zamrażania świadczeń, utrudnień w korzystaniu ze swobód obywatelskich (vide np. obecne próby „reformowania” systemu emerytalnego). Ale jak? Przecież to będzie najważniejszy segment wyborców!
Skończę te dywagacje, bo nie wiem do czego mnie mój futuryzm doprowadzi. Może lepiej o tym nie myśleć w tej chwili. Coś mi się jednak zdaje, że przewidywana struktura wiekowa przyszłych społeczeństw może okazać się dla demokracji jedną z najtrudniejszych w historii prób. Konia z rzędem temu, kto w tej chwili znajdzie rozwiązanie takiego problemu. Dygresja ta naszła mnie przed wyborami. Kiedy zwalczać się będą obojętne mi w zasadzie stronnictwa (przepraszam wszystkie za szczerość) ja ze spokojem będę się temu przyglądał. Przecież przyszłość będzie moja!

 

Reklamy
Published in: on 31/01/2011 at 8:58 am  Dodaj komentarz  

The URI to TrackBack this entry is: https://darjez.wordpress.com/2011/01/31/czy-polityka-sie-zestarzeje/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: