Trzeba nam kosmitów!

„Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się? Człowiek, który przestaje się dziwić jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to, co najpiękniejsze – uroda życia”. – Ryszard Kapuściński „Podróże z Herodotem”

 Bombardują nas informacjami. Zewsząd. Kwadryliony bitów informacji. Wszelakich. Z różnych dziedzin. Lapidarnie, ale stanowczo. Nie ma ucieczki przed wiedzą, która wsącza się w nas dosłownie zewsząd. Społeczeństwo informacyjne. Wiemy wszystko i o wszystkich. Poznajemy ludzi, czytaj gwiazdy, których nigdy nie spotkamy, lepiej niż osoby z tego samego bloku na osiedlu. Wiemy, kto się gdzie przeprowadził, co jada na kolację, kto kogo bzyknął i w jaki sposób. Bądźmy sprawiedliwi – dowiadujemy się również o najnowszych osiągnięciach gałęzi nauki, których nazwy trudno nam jest wypowiedzieć. Kolejne satelity, wyrafinowane programy badawcze, stoktóryśtam pierwiastek, miniaturyzacja w informatyce… Ble, ble, ble… Nie wiedzieć czemu, tak doskonale poinformowani, jesteśmy coraz posępniejsi, „informacyjnie zblazowani”. Nic nie dziwi, nic nie szokuje. To dlatego internetowe portale i tabloidy (czy aby na pewno tylko one?) epatują nas ciągle makabreskami lub plugastwami, którymi nie splamiłby się paparazzi jeszcze kilkanaście lat temu. Medialna wata, informacyjna sieczka. Czy jest dla nas szansa? Ano jest nawet kilka. Jedną z nich są Kosmici. Dlaczego? Wyjaśniam pośpiesznie…

Oświecenie. Nagle na tle powszechnej ciemnoty, ludzkiej nędzy i nieszczęścia, w połowie XVIII wieku człowiek zaczyna stawiać pytania. O wszystko. Czym oddychamy? Dlaczego chorujemy? Co zrobić z parą? Zaczyna na nie odpowiadać i rusza lawina… Wielka Encyklopedia, wiek pary, odkrycia geograficzne… Człowiek krzepnie, nabiera siły, ale ponad wszystko OPTYMIZMU. Wiary w to, że jest siłą sprawczą, motorem zmian. Informacje gonią informacje. Oddychamy tlenem! Odnajdujemy Pompeje! Nowa planeta, Uran! Pytania idą dalej, rozpoczyna się wielka przygoda ludzkości. Rodzą się perspektywy, na które człowiek reaguje z entuzjazmem. Owszem, przychodzą wojny, natura wilcza odzywa się w nas w nieubłaganym cyklu. Jednak po katastrofalnych doświadczeniach XX wieku znowu nadzieja – atom nie tylko niszczy! Pierwszy satelita! Człowiek w Kosmosie… Każda z tych informacji to wielki przełom w mentalności całej ludzkości. Każda, dosłownie. Postęp rodzi inspiracje. Lawina wiedzy zalewa nas nieubłaganie. I oto… Czyżbyśmy nagle sięgnęli kresu? Spektakularne odkrycia dotyczą już sfer nieosiągalnych dla zwykłego zjadacza chleba. Specjalizacja, perfekcja, hermetyczne dziedziny nauki. Najnowsze zdobycze nauki są rewolucją dla wąskiej grupy specjalistów. Nam są już tylko objawiane, stajemy się bezrozumnymi biorcami. Telefon komórkowy – kto wie jak działa „instytucja” sms? Telewizja cyfrowa, etc. etc… To wszystko zmienia nam życie, ale zawęża perspektywy. Jako ludzkość w megaskali już nie pielgrzymujemy do wiedzy. Zatraciliśmy pokorę w jej zdobywaniu. Zatraciliśmy inspiracje. Jak bowiem fantazjować na temat Wielkiego Zderzacza Hadronów? Jak śnić o „komórce” wielkości długopisu? Trzeba nam Kosmitów… albo zwyczajnych odwiedzin u prapraprababci. Czego nam wszystkim jak najszybciej życzę.

 

Reklamy
Published in: on 20/12/2010 at 7:08 am  Comments (1)  

The URI to TrackBack this entry is: https://darjez.wordpress.com/2010/12/20/trzeba-nam-kosmitow/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentDodaj komentarz

  1. „Wiem, że nic nie wiem” paradoks, wielka ciekawość świata czy przekleństwo ? Może pokora ?
    Czy musimy wszystko! poznać ? Pewnie nie. Ale chcemy. Myślę, że świadomość tego, że tyle do poznania, rodzi się z pokory wobec świata. To sens życia.
    Ale…, czy w pojęciu globalnym czegoś nie gubimy?
    Mnie pomaga zdrowy rozsądek.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: